Parafialny Zespół Caritas

PARAFIALNY ZESPÓŁ CARITAS

Pierwsze spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas będzie w piątek, 18 marca, o godz. 19:00 w kawiarence przy kaplicy św. Krzysztofa.

DANE KONTAKTOWE

Przewodniczący Parafialnego Zespołu Caritas
Paweł Pietrala - [email protected]

Prezes Parafialnego Zespołu Caritas
Jacek Grabarczyk - [email protected]   tel. 573-803-137 

Sekretarz Parafialnego Zespołu Caritas
Agnieszka Wnukowska

Skarbnik Parafialnego Zespołu Caritas
Dorota Głuszczak

Rachunek bankowy:

Parafialny Zespół Caritas
ul. Sienkiewicza 60, 90-058 Łódź 
97 2130 0004 2001 0919 2956 0007

POMOC DLA UKRAINY – PORADNIK

INFORMACJE DLA POMAGAJĄCYCH

Jeżeli gościsz albo zamierzasz gościć uchodźców z Ukrainy w swoim domu
koniecznie zapoznaj się z poradnikiem dla goszczących.

Zgłaszam chęć pomocy jako wolontariusz - wypełnij formularz. 

Chciałbym przyjąć uchodźców do domu - wypełnij formularz.

Uchodźca, aby otrzymać pomoc Państwa Polskiego musi się zarejestrować w punkcie recepcyjnym na granicy Polski w punktach wyznaczonych przez Państwo – lista i informacje tutaj. Osoby, które nie zarejestrowały się w punkcie recepcyjnym mogą to zrobić indywidualnie poprzez infolinię: +48 47 721 75 75. Punkt recepcyjny w Łodzi: Łódzki Dom Kultury - ul. Traugutta 18. Infolinia rządowa dla obywateli Ukrainy tel. 19 524.

Mail kontaktowy w naszej parafii to: [email protected] 

Pomoc instytucjonalna 
dla uchodźców w regionie łódzkim

1. Informator o pomocy dla uchodźców w Łodzi - ściągnij pdf.

2. Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi zbiórkę produktów z długim terminem przydatności do spożycia oraz artykułów higienicznych, które można dostarczać bezpośrednio do Punktu Pomocy Charytatywnej łódzkiej Caritas w Łodzi, przy ul. Wólczańskiej 108, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 – 16:00.
Najbardziej potrzebne artykuły spożywcze to: konserwy mięsne i rybne, gotowe hermetycznie zamknięte potrawy gotowe, ryż, kasza, mąka, cukier, olej, herbata, batony energetyczne, żywność dla małych dzieci. Artykuły higieniczne: płyny do kąpieli, płyny pod prysznic, mydło, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, podpaski, pampersy, chusteczki nawilżające. Produkty można dostarczać bezpośrednio do Punktu Pomocy Charytatywnej łódzkiej Caritas w Łodzi, przy ul. Wólczańskiej 108, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 – 16:00. CARITAS ŁÓDZKI NA TEN MOMENT NIE PORWADZI ZBIÓRKI ODZIEŻY I BUTÓW (magazyny są pełne)

3. Łódzki Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinia informacyjna dla obywateli z Ukrainy (tymczasowe zakwaterowanie, formalności związane z legalizacją pobytu, wszelkie pytania): tel. 42 664 10 81.
Wszelkie oferty pomocy można kierować na e-mail: [email protected]

4. Miasto Łódź organizuje zbiórkę darów rzeczowych, które sukcesywnie transportowane są do granicy z Ukrainą, a następnie odbierane z granicy i przewożone do miejsc dystrybucji na Ukrainie. Dary przyjmuje Urząd Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104, budynek B, kancelaria główna, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00. Całodobowa infolinia Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Łodzi: 42 638 49 49

5. Biuro Działań Społecznych świadczy bezpłatne usługi informacyjno-doradcze dla cudzoziemców z zakresu m.in.: legalizacji pobytu, zatrudnienia i uzyskania obywatelstwa, doradztwa zawodowego, porad prawnych, pomocy psychologa, pomocy w przygotowaniu i składaniu dokumentów, i spraw urzędowych (NIP, PESEL, świadczenia socjalne), pomocy w znalezieniu mieszkania, zapisaniu dzieci do przedszkoli i szkół. Obsługa w języku polskim, rosyjskim i angielskim.
Kontakt: 600 98 55 11 (Viber), [email protected]
adres: Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Łodzi, ul. Piotrkowska 103.

6. Adwokaci Łódzkiej Izby Adwokackiej udzielają bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz uchodźców z Ukrainy. Osoby chcące skorzystać z pomocy proszone są o wysyłanie zgłoszeń mailowo pod adres: [email protected]

7. Cedr udziela bezpłatnych lekcji języka polskiego i francuskiego dla uchodźców. Zgłoszenia: Bożena Borciuch, mail: [email protected] tel. 42 633 22 38.